Domuz balığı

domuz balığı

Domuz balığı, Çotira balığı, Yasemin balığı, Çütre balığı, Çütra balığı, Çotra balığı, Gri Tetik balığı, Gray Triggerfish(USA), Grey Triggerfish(GB)

Domuz balığının bilimsel adı: Balistes capriscus,

Maksimum boy : 60 cm

Yaygın boy : 44 cm

Yayınlanmış maksimum ağırlık : 6.2 kg

Domuz balığı özellikleri

Domuz balığının ağzı gaga şeklinde hafif çıkıntılıdır ve dudakları etlidir. Domuz balığı sağlam dişlere sahiptir. Domuz balığının gözleri başının üst kısmında ve birbirine çok yakındır. Domuz balığının vücudu adeta bir diske benzer, preslenmiş bir görüntüsü vardır. Domuz balığı çok sert bir deriye sahiptir. Domuz balığını temizlerken derisi yüzülür. Domuz balığının ön sırt yüzgecinde üç adet sert diken bulunur, en öndeki diken daha uzundur. Üç adet dikenden oluşan sırt yüzgecin arkasından başlayan ikinci sırt yüzgecinde 26-29 ışınlık yumuşak sırt yüzgeci bulunur. Aynı şekilde anal yüzgeci 23-26 ışına sahip olup ikinci sırt yüzgeciyle aynı şekildedir. Hareket etmesini sağlayan yan yüzgeçleri ise yuvarlak ve küçüktür.

Domuz balığının rengi gri, sarımsı kahverengi, yeşilimsi gri gibi esmer renklerdir. Domuz balığı yaşlandıkça rengi solar, genç domuz balıkları daha renklidir. Domuz balığının asıl habitatı batı Atlantik Okyanusunun sığ sularıdır. Bermuda, Meksika Körfezi, Karayipler bu bölge içerisindeki bazı yaşam alanlarındadır. Güney Amerika’da ise Arjantin’e kadar bulunurlar. Domuz balıkları genellikle lagünlerde, resiflerde, kayalık alanlarda, koylarda ve sert diplerde yaşarlar. Doğu Atlantikte ise Birleşik Krallık çevresi, Angola Kıyıları ve Akdeniz’de yaşarlar. Akdeniz domuz balıkları için üreme alanıdır.

Domuz balığına neden Tetik balığı denir?

Domuz balıklarına tetik balığı da denir. Bunun nedeni ise tehdit anında ön sırt yüzgecinde bulunan dikenleri kabartması dikmesidir. Tehdit altında domuz balıkları bu yüzgeçlerini kilitler. Ön sırt yüzgecinde bulunan en ön dikeni bastırarak yüzgeci kapatamazsınız. Birinci Işının kilidi ikinci ışını bastırarak açılır. İkinci ışına(dikene) bastığımızda birinci ışının kilidi açılır ve o ışın da artık kapatılabilir.

Domuz balığının dişleri. Domuz balığı ne yer?

Domuz balığının menüsü oldukça geniştir. Domuz balığı deniz kestaneleri, deniz yıldızı, deniz hıyarı(deniz patlıcanı, deniz salatalığı), yengeç, karides gibi yumuşakçalar ve omurgasızlarla beslenir. Ayrıca domuz balıkları sert ve güçlü dişleriyele istiridyeleri, midyeleri ve diğer kabukluları kırarak içerisindeki et dokuyla beslenirler.

Sadık Domuz Balığı çifti

Domuz balıkları çiftler halinde dolaşırlar. Eğer bir domuz balığı oltanıza yakalanırsa ve siz onu çekmekte yavaş kalırsanız eşi onu kurtarmak için misinanızı dişleriyle koparabilir.

Domuz balığı lezzetli mi, tadı nasıl?

Domuz balığının etine ulaşmak biraz zordur. Pembemsi beyaz etine ulaşmak için domuz balığının sert pullu derisini yüzmeniz gerekir. Domuz balığını yüzmek için öncelikle balığın kafasından kuyruğuna kadar genel hatlarını bir bıçakla çizmeniz ve adeta koyun derisi yüzer gibi deriyi tutup çekmeniz gerekir. Karşınızda domuz balığının kılçıksız filetoları! Domuz balığının tadı her damağa farklı gelebilir. Bunun nedeni ise farklı bir tadının olmasıdır. Domuz balığı sürekli olarak kabuklular ve yumuşakçalarla beslendiği için domuz balığının etinin tadı da onlara benzemiştir. Bu yorum domuz balığı pişirmiş ve yemiş birisi olarak bana aittir”.

Domuz balığı yemek günah mı?

Domuz balığı yemek günah değildir. Sadece ismi domuz balığıdır. Sadece domuz balığı olarak isimlendirilmez bir çok ismi mevcuttur. Çotira, Çotra, Çütre, Yasemin Balığı, Tetik Balığı gibi isimleri de vardır.

Domuz balığı balon balığı mı?

Domuz balığı bazen amatör balıkçılar tarafından balon balığı ile karıştırılabilir. Domuz balığı ile balon balığı ayrı tür balıklardır.

Domuz balığı besin değerleri

113gr , 1 porsiyon domuz balığında:

90 Kalori
%0 Karbonhidrat
20 gr Protein
1 gr Yağ

bulunur. Domuz balığı ve diğer balıklar hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments