Ciklet Balığı

ciklet balığı

Ciklet balığı, Cichlidae.

Ciklet balığının binden fazla bir türü vardır. Ciklet balığı iri kemikli bir balıktır. Çok farklı renklere sahip ciklet balığı türleri vardır. Ciklet balığının yetiştirilmesi çok kolaydır ve çok sevilen bir akvaryum balığıdır. Bu tür göllerde, nehirlerde, sazlıklı bataklık yerlerde hemen hemen her tatlı suda yaşayabilir ve bulunur. Ancak çok soğuk suların bulunduğu yüksek alanlarda yaşamazlar 20 santigrat derece sıcak suya ihtiyaç duyarlar.

Ciklet Balığı Doğal Yaşamı ve Ciklet Balığı Türleri

Tuzlu suda yaşayan nadir ciklet türleri olduğu biliniyor. Ciklet balıkları güney Amerika’ da, Arjantin’ de, Teksas’ ta, Afrika’da doğal ortamlarında yaşarlar. Ciklet balığı türlerinin çoğu otçuldur. Taş ve bitkiler üzerindeki yosunlarla ve bitkilerle beslenirler. Küçük canlıları ve böcekleri de yer. Ciklet balığının bazı türlerinin insanlar tarafından üretimi yapılır ve yenir. Ciklet türlerinin her birinin kendine özgü besinleri olduğu söylenir. Agresif bir akvaryum balığı türüdür.

Ciklet Balığı Davranışları

Özellikle portakal renkli ciklet balığı diğer balıklara zarar verebilir hatta öldürebilir. Bazı ciklet türlerinin aşırı avlanma ve su kirliliğinden dolayı nesli tükenmek üzeredir. Ciklet balığının maksimum yaşam süresi 10 yıldır. Boyu 95 cm erişebilen türleri vardır. Genellikle maksimum boyları 30 cm kadardır. Ciklet balığının kafasının iki tarafında burun delikleri vardır. Kuyruk kısmı ovaldir. Bazı ciklet balığı türleri yumurtasını dışarıya bırakmaz. Yumurtalarını yavruları çıkana kadar ağzında saklar. Sarı , mavi, zebra desenli , portakal renkli melek balıkları favori olanlarındandır.

Ciklet Balığı Akvaryumu

5 adet ciklet balığı besleyeceksek ortalama 50 litrelik bir akvaryuma ihtiyacımız olacaktır. Akvaryumun zeminini balıkları ön plana çıkaracak açık renkli akvaryum kumu koyabiliriz. Balıkların girip oynayabileceği ve saklanabileceği kiremit veya küçük beton benzeri boru koyabiliriz. Ciklet balığının yaşadığı suyun pH değeri 8-9 arasında olması uygundur. Ciklet balığı için genellikle yatay akvaryumlar tercih edilir. Çünkü ciklet balığı ileriye doğru ve hızlı şekilde yüzer.

Akvaryum ne kadar güzel filtrelenirse ciklet balıkları o kadar sağlıklı olacaktır. Çünkü ciklet balıkları hızlı büyür çok beslenir sonuç olarak akvaryumu daha çok kirletirler. Akvaryumda dış filtre veya iç filtre kullanabilirsiniz. İlk etapta iç filtre takabiliriz. Su sıcaklığının 25-27 derece olması uygundur. Kum olarak silis kum kullanabiliriz. Silis kumu ciklet balıkları çok sever ve eşerler. Midye kırığı kumu da koyabiliriz.

Ciklet balığı akvaryumuna fazla obje koymak balıkların görünürlüğünü azaltarak göz zevkini bozabilir. Balıkları izlemekten hoşlanıyorsanız daha sade bir akvaryum tavsiye ederim. Akvaryumumuza akvaryum ışığı takabilir ve belirli zamanlarda açabiliriz. Led ışıklarla da akvaryum ışığı yapabiliriz. Akvaryum suyunu 8-9 günde bir değiştirebiliriz. Akvaryumda dinlenmiş su tavsiye edilir. Yemleme yaptığımızda balıkların hareketlerinden doyduğunu anlayabiliriz.

Akvaryumunuzda etçil ve otçul ciklet balıkları bir arada ise kurutulmuş karides ve dip yemini karıştırarak günde iki veya üç kere birer kaşık yem verebiliriz. Haftada bir gün balıklarınızın kuvvetlenmesi ve sindirimlerinin düzenlenmesi için yem vermeye bilirsiniz. Yavru cikletlere daha fazla yem vererek daha hızlı büyümesini sağlayabiliriz.

Akvaryumun içine dekoratif amaçlı kil vazolar koyabiliriz. Ciklet balıklarının çiftleştirilmesi ile günden güne yeni cinsleri meydana gelir. Ciglet balıkları kumlu kayalık alanlarda gerek kazarak gerek oyukları kullanarak kendilerine ev oluşturma eğilimindedir. Ciklet balıkları yavrularının beslenebilmesi için büyük parça yemleri ağızları ile parçalar. Ciklet balıkları yumurtalarını ağızlarında korurlarken strese girerlerse yumurtalarını yanlışlıkla yiyebilirler.

Balıkların yavrularını yememeleri için balıklara kusturma işlemi uygulanır. Ciklet balıkları stresli olduğunda renkleri solar. Ciklet balıklarını satın almak istiyorsanız petshoplarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Yunus ciklet balıkları ilkemizde çok satılan ciklet balıklarındandır. Kafalarında yumru benzeri bir yapı oluşur.

Erkek ve Dişi Ciklet Balığı Farkı

Erkek yunus ciklet balıkları dişi yunus ciklet balıklarından daha büyük olur ve renkleri daha canlıdır. Bu balık yavrusunu bir ay boyunca ağzında taşıyabilir. Erkek yunus ciklet balıkları dişilere göre daha hızlı büyür. Yunus ciklet balıkları ürktüğünde ve strese girdiğinde kafasında benek oluşabilir.

Dayanıklı Akvaryum Balığı Ciklet

Ciklet balıkları lepistes ve japon balıklarına göre daha dayanıklı akvaryum balıklarındandır. Ciklet balıkları yaklaşık 10-15 cm uzunluğuna eriştiğinde yavrularlar. Akvaryumda en önemli olaylardan biri hava motorunun sürekli çalışmasıdır. Eğer çalışmazsa balıklar kısa sürede ölür. Ciklet balıklarının en dirençli olanları zebra ciklet balığıdır. Ve bu türün yumurtlama verimi çok yüksektir.

Ciklet Balığı Üretimi

Ciklet balıkları uygun iklimi olan alanlarda açık alanda bazı üreticiler tarafından yüzlerce beton akvaryumda üretilmektedir. Bu akvaryumlarda havalandırma işlemi sürekli akar. Havalandırma işlemi su sayesinde sağlanır. Ciklet balığını kusturmak kolaydır. Balığı avucunuza alıp çene altından baş parmağınızla bastırın, balığın başını aşağı doğru tutarak suya hızlıca batırıp çıkararak yavrularını çıkarabilirsiniz. Daha sonra yavrularını başka bir bölmeye almayı unutmayın.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments