Ceylan Balığı

ceylan balığı

Ceylan balığının bilimsel adı : Scomberomorus commerson (Lacepède, 1800)

Diğer adı : Tombak, Ceylan Palamudu, Palamut Kolyozu

İngilizce : Narrow-barred Spanish Mackerel

Ceylan Balığı Özellikleri

Maksimum uzunluk : 240 cm

Ortalama uzunluk : 120 cm

Kayıt altına alınmış en büyük ceylan balığının ağırlığı : 70 kg

Ceylan balıkları kaç metre derinlikte yaşar?

10 – 70m

Ceylan balığı hem ticari değeri hem de sportif balıkçılık değeri yüksek bir balıktır. Ceylan balığının toplam nüfusu azalmaktadır. Ceylan balıklarının dişileri erkeklerine göre daha büyüktür. Ceylan balıklarının sırtları ve yanları boyunca canlı mavi ve koyu gri renktedirler. Karnına doğru gümüşi mavi, griye dönüşür. Yanlarında çok sayıda dar ve dikey çizgi vardır.

Ceylan Balığı Dağılım Haritası

Ceylan(Tombak) balığı hangi denizlerde görülür? Ceylan balığı ülkemiz sularına hangi okyanustan gelmiştir?

ceylan balığı dağılım haritası
Ceylan balığı dağılım haritası

Ceylan balığı Afrika kıtasının doğu ve güney kıyılarında, Avustralya’nın batı, kuzey ve doğu kıyılarında, Batı Pasifikte(Büyük Okyanusun batı bölgesi), Ortadoğu güney kıyıları Basra Körfezi ve Kızıldeniz’de, Hint Okyanusunun kuzey kıyıları, Güneydoğu Asya kıyılarında yaşarlar. Türkiye kıyılarına ise Hint Okyanusundan Kızıldeniz’e geçen Ceylan balıkları Kızıldeniz’den Süveyş Kanalı yardımıyla Akdeniz’e geçmektedirler. Haritada da görüldüğü gibi Ceylan balığı Hint Okyanusu ve Batı Pasifiği yurt edinmiştir. Ülkemiz kıyılarında nüfusu artış göstermesine rağmen IUCN Tehlike Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi’ne göre NT(Near Threatened) yani yakın tehtid altında kategorisine alınmıştır.

Ceylan Balığı Ne Yer, Hangi Yeme Gelir?

Ceylan balıkları etçil, avcı balıklardır. Oldukça obur olan ceylan balıkları avlarını yakalamakta hızlı ve bir o kadar da çevik yırtıcılardır. Genel olarak Ceylan balıkları küçük balıklar, kalamarlar, kabuklular ile beslenirler. Ayrıca yakalayabildikleri her türlü deniz canlısını yiyebilirler. 8-10 cm küçük balık sahteleriyle, jiglerle ve doğal yemli sürütme takımlarla yakalayabilirsiniz. Ceylan balığını avlamak için kullandığınız kamışın, misinanın, makaranın kısacası tüm materyalin oldukça sağlam olması gerekir. Bilinen bölgenin yemlenmesi avın verimliliğini artırabilir.

Ceylan Balığı Davranışı

Her türün kendine özgü davranışı olduğu gibi Ceylan balığının da kendine has davranışları mevcuttur. Küçük gruplar, çiftler halinde dolaşan Ceylan balıkları yalnız da dolaşabilirler. Ceylan balıkları balık sürüleri etrafında bir araya gelerek avlanırlar.

Ceylan Balığının Tadı Nasıldır?

Ceylan balığı lezzetli midir? Ceylan balığının yoğun ve farklı bir lezzeti vardır. Orta ila çok yüksek yağlılık ve orta kuru, sert eti vardır.

Ceylan Balığı pişirme Yöntemleri

Ceylan balığı tavada, fırında, ızgarada, mangalda, tütsüleme yöntemleriyle pişirilmeye uygundur. Ceylan balığı eti pişirme yöntemleri konusunda bize oldukça zengin bir liste sunar.

Kanynak : fisbase.se

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments