C vitamini nedir? Faydaları ve C Vitamini Eksikliği

C vitamini nedir Faydaları ve C Vitamini Eksikliği

C vitamini insan vücudu üzerinde birçok faydası bulunan bir vitamindir. Bağışıklık sisteminin geliştirilmesi en başta olmak üzere birçok konuda faydası vardır. Askorbik asit ya da yaygın olarak bilinen adıyla C vitamini vücudun ürettiği bir vitamin değildir. Bu nedenle C vitaminini doğal besin kaynakları yoluyla almak ve vücudun faydalanmasını sağlamak gerekmektedir.

C Vitamini Nedir?

İnsan vücudu üzerinde oldukça fazla etkisi olan C vitamini vücutta doku onarım sisteminden bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye kadar birçok konuda faydası olan bir vitamindir. iskorbüt ismi verilen bir hastalığı tedavi etmek ve önlemekte kullanıldığı için bu hastalığın adıyla da anılır.

C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır. C vitamini vücut için gerçekten çok kıymetli bir vitamindir. Vücut için çok kıymetli olmasına rağmen vücudun üretemediği ve suda eriyen bir vitamindir. Vücut tarafından üretilmeyen bu kıymetli vitamin besinler yoluyla alınmaktadır. Besinler yoluyla vücuda alınan askorbik asit ya da bilinen diğer adıyla C vitamini vücuda alındıktan bir süre sonra İnce bağırsaktan emilerek kana geçer. Kana geçen C vitamini kan dolaşımı ile dokulara taşınır sonrasında ise fazlası böbrekler yoluyla idrarla dışarı atılır. C vitamininin vücuttaki etkileri ve faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Soğuk algınlığı, astım ve bronşit başta olmak üzere kronik ağrılar, bazı kanser çeşitlerinin önlenmesinde yardımcı olarak kullanılmaktadır.
  • Enerji metabolizmasını düzenler. İnsan vücudu öylesine bir makinadır ki her ayrıntısı ince ince düşünülmüş tıkır tıkır işleyen bir saat gibidir. Yediğimiz yiyecek ve içecekleri enerjiye dönüştürmek için vücudumuzun C vitaminine ihtiyacı vardır. Bu vitamin sayesinde besinlerdeki enerji açığa çıkar.
  • Psikolojik sağlığı korur. Eğer C vitaminini gereğinden az kullanır ya da tüketirsek iskorbüt hastalığı ile karşı karşıya olma riskimiz yüksektir. İskorbüt hastalığının belirtilerinden bazılarıysa sürekli bir halsizlik, yorgunluk, depresyon yatkınlığı ve kişilik değişiklikleri gibi belirtiler göstermektedir. C vitamininin önceden beri iskorbüt hastalığının tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Anlaşılacağı üzere C vitamininin normal ruh sağlığı için de yeterli ölçüde alınması gerekmektedir.
  • Vücudun bağışıklık sistemi kuvvetli olunca daha zor hastalanır hale gelmektedir. Kuvvetli bir bağışıklık sistemi bir anlamda düşmanla yani hastalıklarla mücadele edebilecek kuvvette olduğu anlamına gelmektedir.
  • Cilt sağlığını destekler. C vitamini içeren yiyecek ve içecekleri tüketmek cildin yapısını güzelleştirici etkiye sahiptir.  İhtiyacınız kadar yemeniz gerekmektedir. Tabii bol sıvı tüketmeyi ihmal etmemekte gerekir.
  • Demir emilimini arttırır. C vitamini başlı başına çok faydalı olmakla kalmayarak vücuda alınan diğer birçok besinlerin de görevlerini yapmalarına yardımcı olabilir.

En Fazla C Vitamini İçeren Sebze ve Meyveler

C vitamini içeren sebze ve meyveler

C vitamini birçok meyve ve sebzede bulunmakla beraber en fazla şu sebze ve meyvelerde bulunmaktadır:

En başta portakal, limon, greyfurt kısacası turunçgiller, biber, kuşburnu, çilek, kuş üzümü brokoli, brüksel lahanası ve patates C vitamini çok bol olan yiyecek ve içeceklerdir. Bilindiği gibi ülkemiz bir tarım ülkesidir. Bu nedenle büyük bir sebze ve meyve üretimine sahiptir.

Organik Sebze ve Meyvenin Önemi

Sebze ve meyvelerin içermiş olduğu yüksek miktardaki ve çok kıymetli mineral ve vitaminlerden bahsederken özellikle de belli tür sebze ve turunçgillerde ciddi miktarlarda askorbik asit ya da daha yaygın kullanılan adıyla C vitamini içermeleri konusunda verilen bilgiler arasında bir parantez açarak bir başka konunun önemine dikkat çekmekte fayda vardır.

C vitamini deposu meyve ve sebzeler elbette yenmeden önce çok iyi yıkanmalıdır. Fakat konunun bir başka önemli yanı bu sebze ve meyveler kesinlikle organik olmalıdır. Aksi taktirde beklediğimiz faydaları sağlamak şöyle dursun belki de bizi hasta bile edebilirler.

Yeri gelmişken organik ne demek? Konusuna biraz açıklık getirelim. Sebze ve meyveler yetiştirilirken belirli dönemlerde ürünler ilaçlanmaktadır. Bu ilaçlar kimyasal madde içerirler. Ne kadar yıkanırsa yıkansın tam anlamıyla temizlenemez ve üzerinde kimyasal artıkları kalır. Yıkanmakla çıkmayan kimyasal artıkların insan sağlığı üzerindeki ciddi etkileri herkes tarafından bilinmektedir.

Bu yüzden tükettiğimiz besinlerin organik yani doğal üretim olmalarına dikkat etmeliyiz.

C vitamini vücut tarafından üretilmeyen bir vitamindir bu nedenle besinler yoluyla alındığını belirtmiştik. Besinler yoluyla aldığımız C vitamini yeterli gelmediği takdirde ise vücudumuzun askorbik asit yani C vitamini eksiğini karşılamak için ise ilave şuruplar ve haplar kullanabiliriz. Elbette bu kullandığımız şurup ve haplar kesinlikle doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. C vitaminini sık tüketmek mecburiyetinin nedeni ise, C vitamini vücutta uzun süre tutulmaz idrar yoluyla ya da ter yoluyla dışarıya atıldığı için bizim daha sık C vitamini tüketmemiz gerekmektedir. Antioksidan özelliği sayesinde vücudumuzu dış etkenlere karşı korumaktadır.

Vücudumuzun C Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Vücudun C vitamini olan ihtiyacı yaşa göre değişmektedir. Çocuklardaki ihtiyaç miktarı ile yetişkinlerdeki C vitamini ihtiyacının miktarı elbette ki değişmektedir.

Yetişkin bir insan günde 70 -75 miligram C vitaminine ihtiyaç duyarken bu miktar çocuklar da biraz daha artmaktadır. Miktarı 80 100 miligram arası değişmektedir.

C Vitamini Eksikliği

C vitamini eksikliği sürekli bir yorgunluk hissine neden olmaktadır. İnsanları ne kadar uyursa uyusun, uykusunu alamayan ve sürekli yorgun hisseden bir hale dönüştürür. Bunun dışında kas ve kemik ağrısı yaşanır. Kilo ve diş kaybına yol açar. Halk arasında C vitamini hakkında doğru bilinen bir yanlış vardır. Halk arasında en çok C vitamininin portakal ve limon da olduğu bilinirken aslında kuşburnunda ve maydanoz da bu oran daha yüksektir. Bağışıklık sisteminin kuvvetli olması hastalıklarla mücadele aşamasında çok gereklidir. Konunun önemi son dönemde daha da çok belirgin hale gelmiştir. Bunun nedeni hepimizin malumu olan bütün dünyayı esir alan covid-19 salgın hastalığından kaynaklanmaktadır. Covid 19 salgın hastalığıyla savaşabilmek için kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerçekten de çok önemlidir.

C vitamini özelliklerinden dolayı diyet listeleri için de çok önemli bir yere sahiptir. Kilo vermek isteyenlerin dikkate almaları gereken önemli bir konu, metabolizmanın iyi çalışması sağlıklı kilo vermenin de kuralıdır. Bu aşamada C vitamini bağışıklık sistemi üzerindeki kuvvetlendirici etkisinin yanında metabolizma hızlandırıcı özelliği sayesinde diyet listelerinin ve ara öğünlerin vazgeçilmez besinleri arasında yer almaktadır.

C Vitamini Fazla Tüketildiğinde Ne Olur?

Vücudun bağışıklık sisteminin iyi çalışması için gerekli aynı zamanda yediklerimizi enerjiye dönüştürmek açısından da çok faydalı olan bir vitamindir. Vücudumuz için bu kadar gerekli ve yararlı olan bir vitamin ihtiyaçtan fazla tüketildiği zaman zararlı olabilmektedir. Vücut alerjik reaksiyon verebilir. Aslında ihtiyaçtan fazla tüketilen her şey gibi C vitaminini de ihtiyacımız kadar tüketmeliyiz.

C Vitamini Serumu Nedir?

Gelişen teknoloji tüm sektörlerde olduğu gibi ilaç sektörü açısından da gelişme kaydetmiştir. C vitaminin insan vücudu üzerindeki olumlu etkilerinden hareketle ilaç firmaları askorbik asit bilinen adıyla C vitamini serumu üreterek kullanıma sunmuşlardır. Kuru ciltler ve yağlı ciltlerde çok etkili bir bakım yaparak sağlıklı ve parlak bir cilt oluşumu sağlamaktadır. C vitamini serumu özellikle kış günleri cilde sağlıklı bir görüntü vermektedir.

Vitaminler ve sağlığınız hakkında fazla bilgiye ulaşmak için Sağlık kategorimize göz atın!

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments