Büyük Beyaz Köpek Balığı

büyük beyaz köpekbalığı

Büyük beyaz köpek balığının özellikleri

Bilimsel adı : Carcharodon carcharias

Erişkinliğe ulaştığı uzunluk :  450 – 500 cm

Maksimum uzunluk : 640 cm

Maksimum ağırlık : 3324 kg (arşivlerde geçen ağırlık)

Büyük beyaz köpek balığı etobur bir balıktır. Boyu 6.4 metreye kadar erişebilir. Ağırlığı ise 3 tonu geçebilir. En yırtıcı balıklardandır. Şu ana kadarki köpek balığı saldırılarının % 30’a yakınının büyük beyaz köpek balıkları tarafından gerçekleştiği söylenir.

Büyük beyaz köpek balığı nerede yaşar?

büyük beyaz köpek balıkları nerede yaşar

Büyük beyaz köpek balığı ılıman sularda yaşar. Pasifik(Büyük Okyanus), Atlantik(Atlas Okyanusu), Hint Okyanusunun ılıman bölümlerinde ve Akdeniz’de yaşarlar.

Büyük beyaz köpek balıkları insanlara neden saldırır?

Büyük beyaz köpek balıkları insanlara yemek amacı ile saldırmazlar. Genellikle insanları yaralarlar. Bu balık en büyük vücuda sahip yırtıcı balıktır.

Büyük beyaz köpek balığının vücudunun üst kısmı gri tonlarındadır. Alt kısmı ise beyaz renktedir. Çok hızlı yüze bilirler. Bu yüzüşlerinde yaklaşık 32 km/ s hıza erişebilirler. Tamamen suyun dışına çıkabilecek hıza sahiptirler. Avlanırken esnek vücutları sayesinde kıvrak hareketler sergileyebilir. Denizdeki en vahşi yırtıcılardandır.

Büyük beyaz köpek balığının dişleri

büyük beyaz köpek balığı dişleri

Büyük beyaz köpek balığı dişleri
Photo © Florida Museum of Natural History

Ağızlarında yamuk koniye benzer ve sayıları 250- 300 adet olabilen keskin dişlere sahiptirler.

Büyük beyaz köpek balıkları ne yer?

Büyük beyaz köpek balığı çok gelişmiş duyulara sahiptir. Güçlü koku duyusunun yanı sıra bir canlıdan yayılan elektro manyetik dalgaları hisseden organlara sahiptirler. Öncelikli besinleri arasında ufak balinalar, deniz aslanları, deniz kaplumbağaları, orkinoslar, yunus balıkları ve leş yer alır.

Büyük beyaz köpek balıklarının sayıları tahmin edilmemektedir. Yapılan araştırmalara göre avlanmalardan dolayı sayıları ciddi bir şekilde azalmaktadır.

Büyük beyaz köpek balıkları nasıl avlanır?

Kuyruğu şekil olarak hilali andırır. Çok kaslı bir balıktır. Sanılanın aksine görme yeteneği kuvvetlidir. Kuvvetli dişleri ile kemikleri kolaylıkla kırabilir. Kasları ile ürettikleri ısıları dolaşım sistemi yardımı ile belli organlarının sıcaklığını su sıcaklığının üstünde tutmada kullanırlar. Yarı sıcakkanlı balıklardır denebilir. Yeni dünyaya gelen köpek balıkları ufak balıklarla beslenir.

Büyük beyaz köpek balığı avına pusu kurarak veya avı dikkatsiz halde iken avına hızlı bir şekilde saldırarak avlanır.

Büyük beyaz köpek balığı saldırıları

Genellikle büyük beyaz köpek balığı insanlara uzun süre saldırmaz bir defa ısırır ve geri çekilir. Ancak bu saldırı ölümcül olabilir. Eğer büyük beyaz ölümcül bir yara oluşturmadı ise kurtulmak için vaktiniz olur. ABD’ de gerçekleşen büyük beyaz köpek balı tarafından gerçekleştirilen saldırıların sadece “15 te 1’ inin” ölümcül olduğu söylenir. Bu oranın Afrika’da’ 5 te 1 Avusturalya’ da ise her 3 te 2 olduğu söylenir. Görüldüğü gibi oranlar bölgelere göre değişmektedir.

Bazıları köpek balıklarının insanları avı olan deniz aslanları ve foklara benzettiklerinden dolayı insanlara saldıklarını söylerler.

Büyük beyaz köpek balığı katil doğar

Bu balıklar genellikle yalnız gezerler, sürü davranışı göstermezler. Erkek köpek balıkları cinsel olgunluğa çok geç erişirler. Bu süre 10 yılı bulur. Bu balık doğum yapan ender balıklardandır. Hamile olan balığın karnında diğerlerine göre büyük olan köpek balıklarının küçükleri ve gelişmemiş yumurtaları yediği söylenir. Bu balık katil olarak doğar diyebiliriz. Gebe dişi büyük beyaz köpek balığı 12 ay sonra yavrusunu doğurur. “2-12” arasında yavru doğurabilir.Büyük beyaz köpek balığının çok az düşmanı vardır.

Katil balinalar, Büyük beyaz köpek balığının düşmanıdır

katil balina ve büyük beyaz karşılaştırması

Katil balina ve Büyük beyaz köpek balığı karşılaştırması

Büyük beyaz köpek balığının katil balina tarafından öldürüldüğü kayda geçmiştir. Asıl düşmanı insandır. Balıkçılar nedeni ile nüfusu hızla azalmaktadır. Büyük beyaz köpek balıklarının dişleri ve çenesinin ve yüzgeçlerinin çok değerli olduğu söylenir. Bu nedenle sayıları hızla azalmaktadır. Bazı araştırmacılar büyük beyaz köpek balığının diş benzerliği nedeni ile 17 m uzunluğa ve 59 ton ağırlığa erişe bilen megalodonun soyundan gelmiş olabileceğini söylerler. Yaşadığı suyun sıcaklığı “12- 24” C aralığındadır. Büyük beyaz köpek balığının 1200 m derinliğe indiği kayda geçmiştir. Yani yalnız kıyı su balığı değildir.

Büyük beyaz köpek balıklarının dişleri

Köpek balıklarının kopan dişlerinin yerine yenileri çıkar. Bu olay köpek balığı ölene kadar devam eder. Büyük beyaz köpek balığı avını ısırdığında kafasını hızlıca sağa sola sallar bu sayede testere gibi dişleri ile avını kolayca parçalar. Bu balıklar senede bir karış kadar büyümektedirler. Büyük beyaz köpek balıkları gizlenmiş avının kalp atışlarını dahi hissedebilir. Büyük beyaz köpek balıklarının kanında cıva benzeri ağır metallerin yüksek oranlarda olduğu söylenir. İlginç bir şekilde bu ağır metallerden etkilenmezler. Beyaz köpek balığının ısırığının yaklaşık 1,8 ton basınç uyguladığı söylenir. Bu balıklar genellikle birbirleri ile dövüşmezler. Ayrıca henüz bilinen kur hareketleri yoktur.

Büyük beyaz köpek balığı saldırıları

1990- 2011 yılları arasında 139 köpek balığı saldırısı kayda geçmiştir. Bu saldırılarda 29 u ölümle sonuçlanmıştır. Bazı ülkelerde saldırganlığından dolayı bu balıklar itlaf edilmektedir. Büyük beyaz köpek balığın kano benzeri küçük su araçlarına da saldırdığı gözlemlenmiştir. Büyük beyaz köpek balıkları kan kokusuna çok duyarlıdır. Denize damlamış bir damla kanın kokusunu çok uzaklardan alabilir.

Bu balıklar göçebedir çok uzun göçler gerçekleştirirler. Dişiler erkeklerden daha büyüktür. Mürekkep balıklarını avlamak için derin sulara indiği söylenir.

Büyük beyaz denmesinin nedeni

Bu balığa büyük beyaz köpek balığı denmesinin nedeni alt kısmının beyaz olmasındır. Büyük beyaz köpek balığı bazı ülkelerde koruma altına alınmıştır. Vücut şekli torpidoya benzer. Büyük beyaz köpek balıklarının işitme duyuları da çok kuvvetlidir.

Büyük beyaz köpek balıkları kaç yıl yaşar?

Büyük beyaz köpek balıklarının 70 yıldan daha fazla yaşadıkları keşfedildi. Neredeyse bir insan ömrü kadar. Erkek büyük beyaz köpek balıklarının en fazla 73 yıl, dişi büyük beyaz köpek balıklarının en fazla 40 yıl yaşadığı tahmin ediliyor.

Köpek balıkları ve balıklar hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments