Boğazda balık nasıl avlanır?

Boğazda balık nasıl avlanır

Boğazda balık nasıl avlanır?Usta balıkçılar ve de balık yakalama detaylarını öğrenen çoğu kişi zamanında bu konuda acemiydi. Bu nedenle merak ediyorsanız ve boğazda veya herhangi bir yerde balık tutmayı öğrenmek ve bu konuda seçkin bilgiler edinmek istiyorsanız başarısızlıktan korkmamanızı tavsiye ederim. İlk başta çeşitli konularda örneğin nasıl bir kamış seçmeliyim, Makaram hangi seri olmalı, oltayı uzaya nasıl atarım vb. konularda tereddütlerinizin olması doğaldır.

Örneğin istavrit avında spin kamış mı iyi gider yoksa sıradan kamışmı kullanmalıyım diye düşünürseniz. Spin kamışlar sahte yemle kullanılır. Bizim kullanacağımız kamış normal kamıştır. Kamışın en üst kısmının esnek fleks bir yapıda olması balığın hareketlerini ve kafa atışlarını daha rahat hissetmemizi sağlar. Yine oltanızın stabil, dayanıklı ve hafif olması önemlidir. Oltayı sürekli elinizde tutuncağınızdan ağır olması durumunda sırtınız veya omuzunuz ağrıyabilir.

Bu konular hakkında internetten , sitemizden ve karşılaştığınız balıkçılarının çarpıcı veya sıradan bilgiler edinebilirsiniz. İnternetten okuduğunuz bilgilerin çoğu Ege, Akdeniz, Karadeniz ve benzeri bölgelerimize göre farklılık gösterebilir. Ayrıca öğrendiniz bir çok stil ve yöntem size verimsiz gelebilir. Örneğin internette zargana avında ipek kullanıldığından söz edilir. Ben denizde zargananın gani olduğu yerlerde ipekle çok atışlar denemeler yaptım. Ama bir sonuç alamadım.

Zargana ipeğe yakalanıyor ve rahatlıkla kaçıyordu ve bu yöntemle balık tutana rastlamadığımdan bu yöntemi rafa kaldırdım sizde deneyerek birçok tecrübe elde edebilirsiniz. Balığa hangi saatte gitmeliyim sorusu muhtemel sorularındandır. İstavrit avına ele alalım . Ben Karadenizde öğrencilik yıllarım da limana istavrit avına giderdim. Saatleri öğrenmek için gün boyu aralıklarla olta attım. Yaptığım denemelerde yaz mevsiminde istavrit balığının saat 16:00’dan sonra çok yakalandığını öğrendim.

Çeşitli balık türleri hakkında özellikle boğazda çıkan istavrit, uskumru, kolyoz, palamut ve lüfer benzeri balıklar hakkındaki bu soru’nun cevabı çok fazla değişkene bağlıdır.Ama belli genel değişkenler vardır. Bu değişkenlerden bazıları rüzgâr, akıntı, hava kapalı mı açık mı, gelgit var mı, ayın duruma, derinlik ve mevsimlerdir. Boğazda en bilindik yerlerden biri Üsküdar’dır. Üsküdarda avlandığınız yerin zemini betondur ve önü açıktır. Ve arkanızdan yığınla kalabalık geçme ihtimali yüksektir.

Diğer yerler Galata köprüsü, kadıköy ve benzeri yerlerdir. Bu alanlarda balık tutacak yer bulmanız zordur. Hele acemi bir balıkçı iseniz. Yine de ümitsiz olmaya gerek yoktur. Önemli olan size ait olan dar alanda arkadan geçen kalabalığı ve yanınızdaki avcı arkadaşları oltanızla zarar vermemenizdir. Çünkü boğazda balık avında kullanacağız kurşun genellikle 100 gramdan fazla olmaktadır. Bu kurşun insanları gelirse çok büyük zarar verebilir.

Bu nedenle boş bir alanda alta ile önceden prova yapmanız uygundur. Hizanızı nasıl belirleyeceğinizi kafanızda işaretleriniz noktaya kadar oltayı nasıl atacağınızı öğrenmeniz önemlidir. Oltanızı yanlış yere atarsanız akıntı yüzünden diğer balıkçıların oltasına karışarak balıkçı arkadaşların keyfini bozmuş olursunuz. Boğazda istavrit yakalamak istiyorsanız tüylü takımlar en iyi seçimdir.

Tüylü takımı tasviretmek gerekirse bu takımın fazla detaylı Olmadığını söyleyebiliriz. Küçük sopalı oltalar için on adet daha uzun sopalı oltalar için 15 adet çeşitli renklerde çeşitli aralıklarla bağlanmış tüylü kancalardan oluşur. Bu takımları boğazda kullandığınız yerlerde bulunan geniş ürün aralığı bulunan balıkçı marketlerinden kolaylıkla alabilirsiniz. İstavrit avında yeşil simli yemler iş yapar. İlle de canlı yem ile balık tutacağım diyorsanız direk deniz kenarında çeşitli kum kurdu ve benzeri canlı yemler satan satıcılar da vardır. en önemli konulardan biri kurşunun ne kadar ağırlıkta olması gerektiğidir.Yanınızda 100 ile 170 gram arası kurşun bulundurmanız önemlidir.

Akıntının kuvvetine göre deneyerek veya yanınızdaki ustalara sorarak uygun ağırlığı takabilirsiniz. Boğazda oltaya uzağa atanlar genellikle çok balık yakalarlar.Oltayı uzağa atabilmeniz için en az üç metrelik kamış kullanmanız faydalıdır. Boğazda lüfer yakalamak çok eğlencelidir. Lüfer takımı taslak olarak istavrit takımı ile özdeştir. lüfer takımında horoz, ördek tüyü veya yapay tüyler kullanılabilir.

Lüfer takımının kancaları istavrit kancasından daha büyüktür. Lüfer için sahte yem kullananlar da az değildir. Zargana görünümlü, kefal yavrusu veya gümüş balığı görünümlü sahte yemlerin kullanımı artmaktadır. Bu sahte yemleri kullanırken doğru hareketi vermek önemlidir. Yaralı küçük bir balığı taklit edercesine çekmeniz faydalıdır. İstavritin nasıl pişirelim diye düşünüyorsanız hamsi tavasında çok lezzetli olur.

Hamsi tavasına yarım çay bardağı çiçek ya ğı koyun mısır unu ile unlayıp tuzladığınız istavritlerinizi aralarında boşluk kalmayacak şekilde dizin 7 dk kadar orta ile kısık arası ateşte bekleyin sonra tavanın kapağından ve sapından tutarak ters çevirin ve kapaktaki balıkları tekrar tavaya yerleştirin. Kapağı kapatın bir 7 dk daha bekleyin afiyet olsun.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments