Beta Balığı Özellikleri ve Bakımı

beta balığı özellikleri ve bakımı

 Evde akvaryumda balık bakımı yapan insanların en beğendiği türlerden biri olan beta balığı cinsinin genel özelliklerine, nasıl bakıldığına, nasıl yaşadığına, nasıl üretildiğini ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz. Evde balık beslemeyi bir hobi gibi görerek yapan çoğu balık severin balıkların özellikleri hakkında fazlasıyla araştırma yaptığını görüyoruz. Ayrıca günümüzde çocukların fazlasıyla internet bağımlısı olduğu göz alınarak onları internet bağımlığından uzak tutmak, hayvan sevgisi aşılayarak sorumluluk bilinci kazandırmak isteyen pek çok velinin çocuklara balık aldığını gözlemliyoruz.  Bu yüzden alacağımız her balığın özelliğini bilerek almamız hem aldığımız balığın daha uzun ömürlü olmasını sağlayıp hem de balığımızın rahat kendine uygun bir ortamda yaşamasına olanak sağlamış oluruz.

Beta Balığının Genel Özellikleri

Beta balığının diğer bir deyişle kavgacı siyam balığı olarak da bilinir. Adından da anlaşıldığı gibi agresif bir balık olan Beta balık türü bu agresifliğinden dolayı genelde yalnız başlarına beslenirler. Özellikle kendi türlerine karşı aşırı saldırgan olan bu balık türlerinden tek bir akvaryumda iki erkek balık beslemek yapabileceğiniz en büyük hata olur çünkü beta balıklarını aynı akvaryumda bulunduğu andan itibaren kavgaya başlar ve bu kavga birinin ölümüyle sonuçlanır. 4-6 cm boyunda olan bu akvaryum balığı yüzgeçlerinin ve kuyruklarının görkemli güzelliğiyle pet-shop’larda balık severlerin büyük ilgisini çekerler. Amatör olarak balık beslemek isteyen balık severlerin kolaylıkla besleyebileceği bir balık türüdür. Genellikle 3-5 yıl arası yaşayan bu balık türü etçil bir canlıdır ve labirent sınıfına girer. Yani oksijeni verimli kullanabilmek için kendilerine özgü bir solunum sistemi vardır.

Beta Balığının Fiyatı Nedir? Beta Balığı Fiyatları 2020

Balık severlerin yoğun ilgisini çeken bu balık türünün türlerine göre fiyatında bazı farklılıklar yaşansa da ortalama fiyatı 40-80 TL arasındadır. Akvaryum tercihi içinse beta balığına uygun küçük ve orta büyüklükteki akvaryumlar yani 25-3o litre olan akvaryumlar tercih edilmelidir. Lakin bu ölçekteki akvaryumların kapladığı yer ve fiyatlarının pahalı olmasından kaynaklı Beta balığı besleyenlerin çok daha ufak akvaryumları tercih ettiğini gözlemliyoruz.

Beta Balıkları Nasıl Üretilir?

Beta balığının üretimi diğer balık türlerinin üretiminden birçok farklılık gösterir sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Beta balığını çiftleştirmek için erkek Beta balığının yanına dişi Beta balığını koymak çok yanlış bir davranıştır bu işlem balıklardan birinin ölümüne sebep olabilir. Bu yüzden beta balığı üretimini tecrübesiz ve bilinçsiz bir şekilde yapmamak adına bu işi tecrübeli akvaristlerin yapmasını tavsiye ediyoruz. Beta üretimi kısaca anlatmak gerekirse dişi ve erken Beta balıkları aralarında cam bölme bulunan bir akvaryumda veya iki farklı akvaryumda birbirine yakın şekilde konulur. Zamanla erkek ve dişi Beta balıkları birbirine kur yapmaya başlarlar ve suyun üzerine erkek köpükler çıkarmaya başlar zamanla suyun üzerini tamamına yakını köpük olur. Daha sonra dişi Beta balığı da kurmaya başlar ardından erkek Beta balığının yuvasını bozmadan dişi Beta balığını erkek Beta balığını yanına koyulur. Dişini kur yaptığı için hazır olduğunu biliyoruz dişimiz yumurtalarını dökmeye başlar yaklaşık olarak 80-100 civarı yumurta dökebilirler diyebiliriz. Erkek Beta balığı yumurtaları yerden alıp köpüklerin içine dizmeye başlar. Ardından dişi Beta balığını yuvadan alıp erkek Beta balığı yumurtalarla yalnız bırakılır. Yumurtalarımız yaklaşık olarak 6 ile 10 gün arasında çatlamaya başlar yumurtadan çıkan yavrular camlara yapışmaya başlar. Bu sırada erkek Beta balığımızı da yumurtalarımızın yanından alabiliriz bu sayede Beta balığını üretmiş oluruz. Lakin başta da belirtiğim gibi bu gerçekten zorlu bir işlemdir tecrübesizce yapılmış bir balık çoğaltma işlemi balıklarından birinin ölümüyle sonuçlanma ihtimali oldukça yüksektir.

Beta Balıklarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Beta balıklarının bakımı oldukça basittir yaşam süresinin uzun olması ve kısmen dayanıklı bir tür olmasına karşın bu durumu abartarak Beta balıklarını kavanozda ya da beslemek çok abartılı bir yaklaşım olur. Bu balık türünün akvaryumu ne kadar geniş olursa o kadar dirençli ve uzun ömürlü olur bu yüzden tercih edilen akvaryum 25-30 litrelik akvaryumlardır. Lakin kapladığı yer ve fiyatı göz önüne alınınca genellikle 8-10 litrelik akvaryumlarda beslendiğini gözlemliyoruz. Beta balıkları çok haraketli ve dalgalı suları sevmezler labirent organına sahip olduğu için su yüzeyine çıkıp nefes alabilirler bu yüzden filtresiz akvaryumlarda rahatlıkla yaşayabilirler. Akvaryumun kalorifer peteği veya diğer ısı kaynaklarına uzak yerlerde olmasına özen gösterin ayrıca akvaryumu bitkilerle süsleyerek hem güzel bir görüntü kazandırıp hem de Beta balığını doğal ortamına yakın bir ortam hazırlayabilirsiniz. Akvaryum temizliğine önem vererek dip suyunu gerekli zamanlarda temizleyin dip suyunu aldıktan sonra ilave edeceğiniz suyun akvaryumdakiyle aynı olmasına özen gösterin yaklaşık olarak Beta balığı içini ideal su sıcaklığı 25°C’dir. İlave ettiğiniz suyu 18-20° gibi sıcaklıklar olursa Beta balığınız birkaç saat içinde ölebilir bu yüzden bu konuda dikkatli olmalısınız. Ayrıca çeşme suyu da kullanmayın çeşme suyundaki fazla klor balığınıza zarar verebilir.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments