Barbun Balığı

barbun balığı

Barbun balığı özellikleri

Bilimsel Adı: Mullus Barbatus

Barbun balığı ile tekir balığı genellikle karıştırılır. En belirgin ayırma metodu ise burunlarıdır. Barbun balığının burnu kısa ve diktir. Burnu adeta dik kesilmiş bir görüntüye sahiptir. Barbun tekire göre daha kızılımsı bir renge ve daha homojen bir renk dağılımına sahiptir. Tekir balığının burnu daha uzundur.

Rengi ise barbun balığına göre daha alacalıdır ve renk farklılıkları daha fazladır. Tekir balığı daha heterojen bir renk dağılımına sahiptir. Barbun balığına göre rengi daha sönük kalır.

Barbun balığınının ağızının altında iki adet bıyığa benzer uzantıları vardır. Bu uzantılar tekir balığında da vardır. Barbun balığı bu bıyık benzeri uzantıları beslenmek için kullanır. Barbun balığı bu uzantıları kullanarak deniz dibindeki kumları eşeler. Deniz dibindeki kumlarda yaşayan kabuklular, solucanlar ve yumuşakçalarla beslenirler.

Barbun balıkları kumluk ve çamurlu bölgelerde 5-300 m aralığında yaşarlar. Barbun balığının üreme dönemleri nisan ve ağustos ayları arasıdır. Bu dönemde barbunlar 10m ila 55m arasındaki kumluk veya çamurlu diplerde yumurtlarlar. Barbunun dünya denizleri üzerindeki dağılımı ise Akdeniz, Karadeniz, Ege, Marmara, Doğu Atlantik: Büyük Britanya Adaları çevresi, İskandinavya,Dakar, Senegal ve Kanarya Adalarıdır. Kayıt altına alınmış en büyük barbun balığı 33.2 cm boyunda ve 680 gram ağırlığındadır. Ortalama boyutları 10cm ve 20cm aralığındadır.

Barbun balığı kılçıklı mı?

Barbun balığı kılçığı az olan balıklardandır. Barbunun kafasından kuyruğuna kadar uzanan bütün bir iskelet kılçık ve kaburga görevi gören kılçıklar haricinde kılçık yoktur.

Barbun balığı nasıl temizlenir?

Barbun balığını temizlemek çok kolaydır. Bir bıçakla pulları sürtme yöntemiyle temizlenir. Barbun balığı zaten çok pullu bir balık değildir. Kolayca üzerindeki pullar çıkar. Pulları soyulduktan sonra karın kısmı bir bıçakla yarılır ve iç organları çıkartılır. Balığın yarılan kısımının içerisi suyla yıkanılır. Yıkama esnasında balığın içi parmak vasıtasıyla ovalanır. Bol su ile yıkanan balık pişirmeye hazır hale gelir.

Barbun balığı lezzetli mi?

Türkiyede en lezzetli balıklardan bir tanesidir. Barbun balığı her türlü pişirme yöntemiyle lezzetli bir hal alır. Barbun balığı fırında, tavada, güveçte oldukça lezzetlidir.

Barbun balığı nasıl pişirilir?

Tereyağlı barbun tarifi

Barbun balığı (Miktarı size bağlı)

1-2 yemek kaşığı tereyağı

tuz

1 çay bardağı su

3 adet çeri domates

1 adet havuç

1 adet haşlanmış patates

Fırın kabına temizlediğiniz barbunları dizin. Barbun balıklarınırın üzerine yuvarlak biçinde doğramış olduğunuz patates havuç ve domatesleri yerleştirin. Daha önceden ısıtılmış fırında 200 derecede 15 dakika pişirin. Afiyet olsun!

Güveçte barbun, fırında barbun, barbun kızartma seçenekleri de denenebilir.

Barbun balığı fiyatı ne kadar?

Barbun balığı bolluğuna göre fiyatı değişkenlik göstermektedir. Bu aralar 70-75 tl civarı yüksek fiyatlara marketlerde satılmaktadır. Fiyatı mevsimine göre 10 tl ile 120 tl arasında değişmektedir.

Barbun balığı faydaları

Barbun balığının besin değerleri oldukça yüksektir. 100 gramında yaklaşık 20 gram protein 3 gram yağ 124 kcal enerji içerir. Ayrıca Omega3 yağ asitleri, A, B ve K vitaminleri açısından zengindir. Kalp, damar hastalıklarını önler.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments