Baraküda, Iskarmoz, Deniz Turnası

baraküda

Baraküda, Iskarmoz, Deniz Turnası gibi kelimelerle adllandırılan bu balığın bilimsel adı ise Sphyraena Sphyraenadır. Baraküda , Iskarmoz, deniz turnası
1 metre uzunluğa erişen iskarmozlar baraküda olarak adlandırılırlar. Baraküdalar genellikle okyanuslarda bulunur. Ve boyutları 3 metreye kadar ulaşabilir.

Saldırgan ve yırtıcı bir balık türüdür. Yüzen insanlardan bileklik, kolye ve küpe gibi parlak objeleri takanlara saldırdığı kayıtlara geçmiştir. Bu balıklar sıcak denizlerde yaşarlar. Diğer balıklar gibi sırt yüzgeci sürekli ve yumuşak değildir. Sırt yüzgeçleri sert, küçük ve yüzgeçlerin aralığı geniştir. Uç kısmındaki dişler uzun olmak üzere fazla sayıda sivri keskin dişi vardır. Ağzı büyük ve uzundur.

Baraküdalar ringa, hamsi, kupes (gopez), kefal, izmarit, zargana ve kendinden ufak balıkları yer. Avlarının ufak olanları direk yutarlar. Büyük olan avlarının bıçak gibi dişleriyle öldürüp parçalarlar.Toksin içeren balıkları yiyen baraküdaların yenilmesi sonucu toksit zehirlenme oluşabilir. Bu balık ülkemiz denizlerinde, Hint Okyanusunda, Atlantik Okyanusunda bulunur. Genel yaşam süresi 15 yıldır. Gövdesi yuvarlak ve incedir. Boyu ise uzundur. Alt çene kısmı üst çeneden uzundur.

Kuyruğu ayrıktır. Dişleri bıçak gibi keskindir. Bu balık genellikle yosunlu derin alanlarda, mercan resifleri olan yerlerde yaşar. Baraküdanın vücudu bir rokete benzer vücudunun yağ oranı az kas oranı fazladır. Bu balık bu sayede 55 km saat hıza ulaşabilir. Bilindiği gibi baraküdalar insanlara değil üzerindeki parlak nesneleri saldırırlar. Yüzerken bir baraküda ile karşılaşırsanız üzerinizde parlak bir nesne yoksa korkmayın size saldırmayacaktır.

Ayrıca parlak nesne kaynaklı saldırıların hiçbiri ölümcül değildir. Bu balıklar ilkbahar mevsiminde yumurtlar. Genellikle sahte yem ile avlanan balıkçıların oltasına takılırlar. Baraküda avlamak için parlak zargana sahtesi kullana bilirsiniz.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments