Balon balığı

balon balığı

Balon balığı fiziksel özellikleri

Bilimsel adı : Lagocephalus Sceleratus

Maksimum uzunluk : 110 cm

Ortalama uzunluk : 40cm

Kayıt altına alımış maksimum ağırlık : 7.0 kg

Balon balığı hangi denizlerde yaşar?

balon balığı dağılım haritası
Balon Balığı Dağılım Haritası

Balon balığı Avustralya Kıtası çevresi özellikle kuzey, batı ve doğu kıyılarında yüksek popülasyona sahiptir. Hint Okyanusu, Batı Pasifik(Büyük Okyanus)

Balon balığı (Lagocephalus Sceleratus)

Balon balığın 120 türü bulunmaktadır. Japonya’da 20 türünün yenilmesine izin verilmektedir. Ülkemizde son zamanlarda görülmeye başlamıştır. Balon balığı istilacı bir türdür ve çok saldırgandır. Balon balığının dişleri metal levhayı kesebilecek kapasitededir. Balon balığı tehlike anında şişerek vücut hacmini üç katına kadar çıkarabilmektedir.

Balon balığın eti zehir içerir sadece uzmanı olan kişiler tarafından hazırlanmalıdır. Japonya’da balon balığı en sevilen balıklar arasındadır. Uzmanı olmayan kişilerin bu balığı pişirmesi ve yemesi sonucu birçok insan hayatını kaybetmektedir.

Bu balık genelde oltaya yakalanmaz keskin dişleri ile misinayı koparır. Velev ki bu balığı yakaladınız çıplak el ile özellikle ağız kısmına dokunmayınız. Böyle bir müdahalede parmağınızı kaybedebilirsiniz.

Ayrıca bu balığı dışarı veya çöpe atmayınız bu balığı bulan kediler yediğinde kuvvetli zehri nedeniyle ölüyor.

Balon Balığının Zehirli Eti

Balon balığı hakkında yapılan bilimsel araştırmalar azdır. Ancak bu balığın ünü sadece dişlerinin keskinliği ve dikenleri değildir. Balon balığının etinde bulunan zehir insanlar için öldürücü olabilir. Türk mutfağında balon balığı tarifi diye bir yemek tarifi yoktur! Balon balığı eti yiyip zehirlenen hatta ölen amatör balıkçı haberleri son zamanlarda ülkemizde sıkça görülmeye başlandı.

Balon Balığı Tarihçesi

Asya ülkelerinde bazı balon balığı türleri yüzyıllardır tüketilmektedir. Bu ülkelerde balon balığının pişirilmesi ayrı bir eğitim gerektirmektedir. Japonya’da yenilebilir olarak belirlenmiş balon balığı türleri vardır, bunlara Fugu denilmiştir. Fugu yemeklerini hazırlayan Japon şefler resmi sınavlardan geçerek lisans alırlar. Sadece bu lisansa sahip şefler balon balıklarını pişirme yetkisine sahiptirler. Buradan da balon balığının zehrinin öldürücü etkisini gayet iyi bir şekilde anlayabiliriz. Balon balığı zehirli olduğu için ticari balıklar arasında yer almaz. Balon balığı ve balıklar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için tıklayın!

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments