Balık Avı Tutkusu

Balık Avı Tutkusu

Balık avı tutkusu olmayan çoğu kişi denizi seyretmeye gider. Balıkçıdan hamsi, sardalya, uskumru ve benzeri balıkları alıp yer. Benim her insana saygım vardır. Herkes balık tutacak diye bir şey yoktur. Ama balık hobisini bir hastalık gibi değerlendirilmesi üzücüdür. Ben balık maceramı düşündüğümde ilk aldığım sopalı olta hala aklımdadır.

Sağ ve sol elle yaptığım denemelerde oltayı keşfetmeye çalışmıştım. Yanıma yem olarak bir adet ekmek alıp balığa giderdim. Yakalandığında kaçmaması için içimden ” sakın çırpınma” kelimelerini söylerdim. Daha sonra yardımsever balıkçı abilerden delikli kurşun, plastik şamandıra, strafor şamandıra köstekli takım, çarpma, fırdöndü, gezer kurşun, stoper, elek, file gibi avcılıkla alakalı ve olta yapımında ve balık yakalamada kullanılan eşyaları öğrendim.

Deniz kenarında vakit geçirdikçe balıklar hakkında çok şey öğrendim. Örneğin; levrek neden iskele diplerinde ve deniz yosunları arasında gezdiğini, kumsalda gümüş balıklarının etrafının levrekler tarafından çevrildiğini, deniz ile sahilin birleştiği yerde kumdan nasıl küçük midye çıkarılacağını, istiridyelerin neden akıntı olan yerleri sevdiğini, hangi balık için mantarlı olta ve hangi balık için çarpma üçlü kanca kullanılacağını, avcılık yaparken olta makarasına ne kadar sarım yapılacağı? Kıyı bölgelerde oltanızı attığınızda kaya balığının yeminizi heder edeceğini.

At çekte hangi spin kamış kullanılacağı? Oltayı arkaya nasıl alacağımızı, balık yakaladığımızda normal boyunun ve yasal boyutlarının ne kadar olduğu? Şeffaf şamandıranın ne işe yaradığını? durgun suda kokmuş yemle, bayat ekmekle, sardalya bağırsağı ve benzeri yemlerle nasıl yemleme yapılacağını?

Deniz yüzeyinde zıplayan balıkların hangisi olduğunu? Oltanın sapının nasıl tutulacağı ve nasıl savrulacağı? Taşlı, kayalık alanları hangi balığın sevdiğini? Gergin balıklara hasar almadan nasıl dokunulacağını? Kıbrısın kancalarının nasıl saplanacağı gibi noktaları, satılan şamandıralar yerine sünger, köpük veya trafordan nasıl şamandıra yapılacağı?

Uzman avcılardan nasıl bilgi edileceği? Lodos estiğinde iri balıkların kıyıda neden bulundukları?Deneyerek avlanma becerilerimin nasıl geliştirebileceğimi? Has kefalin kafa darbeleriyle yemi didiklememesi İçin ne yapmak gerektiği? Hangi düğümlerin mi sinayı keseceğini ve hangi düğümlerin kaymaya neden olacağını. Kupes ve uskumru avında balık artığı ile nasıl yemleme yapılabileceğini. Balıkların içgüdülerinin nasıl olduğunu ve nasıl refleksler gösterdiğini. Güneşin yemleri eritip mundar edebileceğini, tavuk ciğerini cıvık hamuru hangi balığın sevdiğini, armut kurşunun nerede kullanacağını.

Sağlam klips markalarını, tekne avında file kullanmanın faydalarını. Bazı balıkların avında nohut kadar yem kullanması gerektiğini, doğayı neden kirletmemiz gerektiğini, oltaya takılan balığı risk almadan nasıl kaldıracağımı, Kıbrıs takımında kaç adet kanca olduğunu, şartlara göre nasıl yem seçeceğimi, Zargananın arka kısmından nasıl yeni çıkarılacağını.

Mustat, Vmc Gamakatsu ve benzeri kanca markalarından hangisinin daha iyi olduğunu. Büyük balıkların dikkatinin ufak yemlerle nasıl çekileceğini. Sürekli avlandığımız yerdeki avcı arkadaşlara saygılı olmamız gerektiğini. Sazlıktan nasıl olta yapılabileceğini. Büyük balık avında kaşığın nasıl kullanılacağını. Balık havyarına balıkların neden canavar gibi saldırdığını.( Editör-Balıkbey:”Bu yazıyı okuyabilecek kadar sabırlı olmayı”:). Ve daha bir çok şey öğrendim. Onlara sorsanız sadece deniz kenarına gittim ve olta attım.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments