Balığa Göre Yem

Balık tutarken yem kullanıyorsak başarıya ulaşmamız için dikkat etmemiz gereken hususlar vardır.Bulabiliyorsak taze yem kullanmalıyız Balıklarda aynı insanlar gibi taze besinleri severler.Yemlerin boyutları da önemlidir kullanacağınız yem kancaya uyumlu boyutlarda olursa kancayı daha iyi gizler ve balık yemi almada tereddüt etmez.

Canlı yem kullanıyorsanız yemi takarken kancayı yem ölmeyecek şekilde uygun noktalardan geçirerek canlı yemlerle balıkların ilgisini daha fazla çekebilirsiniz. Büyük balık avına çıktığınızda yeminiz sağlam ve uygun boyutlarda değilse kurşuna kafa atan dişsiz deniz piranası isparoz bütün yemlerinizi derdest eder:).

En önemli olay ise hangi balık hangi yemi sever isparoz dışındaki balıkların genellikle sevdiği verim alabileceğiniz yemler bellidir.Örneğin levreğe yavru gümüş, kefale ekmek, mırmır, çıpraya sülünez, mamun, Zarganaya kendi kuyruk eti gibi.Eğer canlı yem almak size maliyetli geliyorsa kendi yeminizi kendiniz çıkarabilirsiniz.

Başlangıçta yerlerini bulmak biraz zor olabilir.ancak bu canlıların yaşam alanlarını araştırdıktan sonra uygun alanlara giderseniz bu yemlerden çıkarta bilirsiniz.Örneğin kum kurtları denizle sahilin birleştiği yosunlu kumsallarda kazarak çıkarta bilirsiniz.

Sülünez gibi yemler ise denizin genellikle durgun dalgasız olan kıyılarında orta derinliklerde dere ağızlarında bulunur.Bu yemleri çıkarabilmek içim çeşitli aletler kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Mesela kurt çıkarırken bahçe küreği kullana bilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments