Akya Balığı

akya balığı

Akya balığının diğer adları : Leerfish, Garrick, Liça, Çıplak, Leka, Pulsuz, Çatal kuyruk

Akya balığının bilimsel adı: Lichia amia .

Akya balığı özellikleri

Maksimum uzunluk : 200 cm

Yaygın uzunluk : 100 cm

Yayınlanan maksimum ağırlık : 50 kg

Akya balığı ülkemizde, (Amberjack) Sarı Kuyruk ile karıştırılır. İki balık da birbirine benzer ancak farklı balıklardır. Akyanın kafası vücuduna göre daha küçüktür. Sarı kuyruğun kafası daha iridir. Akyanın üzerindeki belirgin çizgi “Z” şeklindedir ve daha belirgindir. Sarı kuyruktaki çizgi ise daha sarımsı ve düzdür. Akya balığının hatları daha keskin ve belirgindir. Akya balıkları Akdeniz, Karadeniz, İspanya, Batı ve Güney Afrika kıyı sularında bulunurlar. Akya balığı kışın güneye, yazın kuzeye göç eder.

Akya balığı besin değerleri

100 gr Akya balığı besin değerleri:

135 kalori
%83 protein
%17 yağ
%0 karbonhidrat

100 gr Akya balığında vitamin, mineraller, su, protenin ve yağ değerleri:

74.6 gr Su
23.1 gr Protein
55 mg Kolesterol
4.7 gr Lipit
2.8 mg C vitamini
6.8 mg Niasin
0.04 mg Riboflavin
0.14 mg Tiamin
29 mikrogram A vitamini
0.5 mg Demir
23 mg Kalsiyum
30 mg Sodyum
157 mg Fosfor
420 mg Potasyum

Akya balığı lezzetli mi?

Akya balığı kemikli bir balıktır ve eti lezzetlidir. Akya genellikle ilkbahar ve yaz aylarında yakalanır. Sular soğumaya başladığında akyalar sıcak sulara göç eder.

Akya balığı faydaları

Akya balığı yüksek oranda kaliteli protein içerir. Ayrıca akya balığı faydalı tekli(oleik) ve çoklu(linoleik) doymamış yağ kaynağıdır. Bu özelliği ile akya eti kalp dostudur. Doymamış yağlar, kandaki kolesterol miktarını dengeler. Kötü kolesterolü azaltır, iyi kolesterolü artırırlar. Akya balığı eti içerdiği potasyumla kalp atış hızını ve kan basıncını dengeleyerek kalp krizi riskini azaltır. İçeriğindeki fosfor ve kalsiyum ise kemik ve diş sğlığını korur.

Akya balığı nasıl pişirilir?

Akya balığı şiş Akdeniz Bölgesinde özellikle Antalya’da meşhurdur. Akya balığı tavada ve fırında da tercih edilebilir. Akya balığı eti beyaz, kılçıksız, löp ettir ve tadı oldukça lezzetlidir. Akya balığı soğan, patates, sarımsak, zeytin yağı , baharat ve tuzla fırınlanabilir.

Akya balığı fiyatı 2019-2020

İzmir balık hali fiyatlarına göre Akya balığı kg fiyatı en az 25 TL, en çok 50 TL olarak belirlenmiştir. Akya balığı kg fiyatı 2019 yılında ise en az 30 TL ve en fazla 40 TL aralığındaydı.

Akya balığı nasıl avlanır?

Akya balığı kefal, lüfer ve tirsi balıklarını avlamak için kıyıya gelir. Ticari değeri büyük olan akya balığı aynı zamanda bir spor balığıdır ve yakalaması zevkli bir balıktır. Destansı mücadeleci bir balıktır. Akya balığı kayalardan ve kıyıdan olta balıkçılığı ile yakalanabilen yüksek dereceli bir spor balığıdır. Kefal ve Sardalya gibi canlı yemler akyayı cezbeder. Fly fishing ve shore jigging akya balığı yakalama teknikleri arasındadır. Akya balığı ve diğer balıklar hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments