Akvaryum vatoz balığı

akvaryum vatoz balığı

Akvaryum Vatoz Balığı Özellikleri

Akvaryum vatoz balığı, suckermouth catfish. Akvaryum balığı bir yayın balığı türüdür. Bu balığın ana vatanı kuzey Amerika’dır. Akvaryum vatoz balığı popüler akvaryum balıklarındandır. Akvaryum vatoz balığı istilacı bir balıktır. Kelebek vatoz, leopar vatoz, cüce vatoz, kral vatoz, boynuzlu vatoz akvaryum vatoz balığı çeşitleridir. Albino Vatoz Bu balık kalkan benzeri zırhlı yüzeye sahiptir. Bu istila diğer balıklardan farklı olarak balığın yumurtalarını korumasından kaynaklanır.

Akvaryum Vatoz Balığının Kaç Türü Vardır?

Yavaş gelişen uzun ömürlü bir akvaryum balığıdır. Akvaryum vatoz balığının kayda geçen 130 türü vardır. Akvaryum vatoz balığının maksimum boyu 50 cm civarında ilerler ve ağız kenarlarında pütürler vardır. Bu balığın göğsündeki yüzgeçlerinde diğer balıklarla ve kendi cinsinden olan erkek balıklarla dövüşmek için kullandığı zarif dikenler vardır. Akvaryum vatoz balığı taşlara kayalara su altındaki herhangi düz yüzeye yapışabilir.

Akvaryum Vatoz Balığı Kaç Yıl Yaşar?

Akvaryum vatoz balığının 10 yıl boyunca yaşaması mümkündür. Bazı cinslerinin vücudunda birleşik olmayan benek şeklinde lekeler vardır. Yine bazı cinslerinin desenleri leoparınkine benzer. Akvaryum vatoz balıkları susuz ortamda bile belli bir süre yaşarlar. Bu balığın 2 yaştan küçük olanları daha fazla yumurtlar.

Akvaryum Vatoz Balığı Ne Yer?

Vejeteryan bir balık türüdür. Akvaryum vatoz balığı alglerle de beslenir. Balığın beslenmesi için balığın akvaryumuna az miktarda marul salatalık bezelye benzeri sebzeler koyabilirsiniz.

Akvaryum Vatoz Balığının Bakımı

Akvaryum vatoz balığı çok fazla atık üretir. Bu nedenle akvaryum suyu sağlam süzen bir filtreye sahip olmalı ve yaklaşık 20 günde bir suyun beşte biri değiştirilmelidir. Akvaryum vatoz balığı doğal yaşam alanlarında yüksek akıntılı yerlerde ve sellerde sürüklenmemek için vakumlu ağzını kullanır.

Akvaryum Vatoz Balığının Akvaryum Dizaynı

Akvaryumunuza kurumuş kütük parçaları dal parçaları ile süslemeniz hem balığa doğal ortamında hissettirecektir hem de kütükte oluşan alg ve yosunlar balığın beslenmesine yardımcı olacaktır. Akvaryum vatoz balığının doğada etobur olan cinslerinin olduğu söylenir. Ancak genellikle yosunlarla, alglerle, su pireleri ile beslenir. Çoğaltılması zor akvaryum balıklarındandır. Akvaryum vatoz balığı 6,2- 8 pH aralığında suda yaşar. Bu balıklar doğada zemini kazarak yuva oluştururlar. Akvaryum vatoz balığı 3-4 gün sonra yumurtadan çıkar. Dişi vatoz balıkları 1000 ile 3000 arası yumurta yapar. Bu balığın yumurtlama dönemi çok uzundur. Yumurtlama dönemi dört aydan fazla sürer. Hipoksi durumunda akvaryum vatoz balığı oksijen solunumu yapabilir.

Omurgasız canlılarla beslenen türleri de vardır. Vatoz balığının akvaryumuna mango kökü, asma kökü yuva içinde tuğla ve küçük beton borular koyabilirsiniz. Akvaryumun zeminine isteğe bağlı iri taneli kum veya ufak yuvarlak çakıl taneleri koyabilirsiniz. Akvaryum vatoz balığı yavruları bitki olan akvaryumlarda daha hızlı büyürler. Yavru vatoz balıklarının ilk bir buçuk ay farklı bir bölmede bulundurulması gelişimlerini hızlandırır.

Akvaryuma az miktarda kabak veya kırmızı biberden atabilirsiniz. Akvaryumun içine el büyüklüğünde pürüzsüz taşlardan koyabilirsiniz. Akvaryum vatoz balıkları büyüdüklerinde kavga ederlerse bir tanesini imkanınız varsa başka bir akvaryuma alınız. Akvaryum vatoz balıklarını kerevit familyasından olan artemia ile beslemek vatoz balıklarının hızla büyümesini sağlar.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments