Akbalık, Kasna, Tatlısu Kefali

akbalık kasna tatlı su kefali

Akbalık özellikleri

Bilimsel adı: Leuciscus Cephalus / Squalius Cephalus 

Ortalama boy : 30.0 cm

Maksimum boy : 61.0 cm

Maksimum ağırlık : 8.0 kg

Maksimum yaş : 22 yıl

Türkiye’de Sazan ve Turna balığından sonra en popüler tatlısu balığımız Akbalık‘tır.

Ülkemizde Akbalık için kullanılan diğer isimler: Kasna, Tatlı Su Kefali ve Kepenez‘dir. Diğer isimler : Ekmekçi, Gölgeci, Gasma ve Ot balığıdır. Avrupa ve dünya genelinde chub; round chub, fat chub, chevin, pollard, aitel, döbel, european chub isimleri kullanılır.

Akbalık yazımı internet sitelerindeAk Balık, Ak balık olarak yazılmıştır. Bu kullanımlar yanlıştır. Akbalık birleşik bir isimdir, ayrı yazılmaz. Yine bu kaynaklarda Akkefal ismi kullanmıştır. Akkefal, Kasna’nın diğer bir ismi değildir. Akkefal(Alburnus) de sazangiller ailesinden gelir ancak farklı bir türdür.

Tatlısu kefali tek sırt yüzgecine sahiptir.Tatlısu kefalleri(Akbalıklar) yüksek hareket kabiliyetine sahip balıklardır. Tatlısu kefalleri uzun ömürlü balıklardır. Sportif balıkçılık için değerli bir tatlısu balığıdır. Aynı zamanda Akbalıklar Türkiye genelinde ticari değeri olan balıklardır. Akbalık etinin kalitesi düşük olmasına rağmen bulunduğu bölgelerde değerli bir gıda kaynağıdır.

Kasna(Akbalık) balığının tadı, bulunduğu suyun kalitesine göre değişir. Eğer su kirliliğinin yüksek olduğu bir suda kasna balığı yakaladıysanız, o kasnanın etinin tadının da nasıl olacağını tahmin etmeniz zor olmaz. Bu durum sadece kasna balığına özgü değildir.

Yetişkin kasna akbalıklar genellikle havuz bölgelerde, derin suda yalnız yaşarlar. Küçük sürüler halinde de görülebilirler. Küçükleri daha çok sürüler halinde, sığ sularda dolaşırlar.

Akbalık(Kasna) nerelerde yaşar?

akbalık kasna tatlısu kefali haritası
Akbalık, kasna, tatlısu kefali haritası
(U.S. Fish an WildLife Service, fws.gov)

Avrupanın geneli, Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, İran, Kazakistan ve Rusya sularında Akbalık mevcuttur. Türkiye’de en yaygın tatlısu balıklarındandır. Ülkemizin sularının genelinde bulunur.

Akbalık, kasna hangi yeme gelir?

Kepenez(Akbalık) omnivor bir balıktır. Hem etçil hem otçuldur. Su bitkileri, yosunlar, omurgasızlar, kurbağalar, iribaşlar(henüz başkalaşım geçirmemiş kurbağalar) ve küçük balıklarla beslenirler.

Akbalık, kasna nasıl temizlenir?

Bu balığının temizlenmesinde farklı bir yöntem yoktur. Diğer balıkları nasıl temizliyorsanız aynen öyle yapın. Bazı balıkların derisi yüzülür, bazılarının ise pulları soyulur. Kasna balığının pullarını soymanız gerekir. Kasna aynı zamanda otçul bir balık olduğu için iç organlarını temizlemek biraz vakit alabilir. Kasnanın iç organlarını barındıran karın bölgesi siyah bir perde ile kaplıdır. Bu kısmın da pişirilmeden önce temizlenmesi gerekir. Bir bez yardımıyla siyahlık giderilebilir.

Akbalık, kasna, tatlı su kefali avı nasıl yapılır 2020?

Nisan, Mayıs ve Haziran ayları üreme dönemidir. Yasak dönemi yoktur ancak orman içi akarsular hariçtir. Akbalıklar(Kasnalar) genellikle yavaş akan suları tercih ederler. Akabalıklar göç eden balıklardır ve yaklaşık 100 km yer değiştirebilirler. Akbalık avında yemli yemsiz atçek yöntemleri kullanılabilir. Yem seçerken dikkat edilecek nokta kasnanın sevidiği yemler ve bunlara benzeyen sahte yemlerdir. Piyasada kasna için üretilmiş bir çok sahte yem mevcuttur. Bunlar arasından mepsleri ve sahte kurbağaları tercih edebilirsiniz. Canlı yem için solucan, ciğer, çekirge ve küçük böcekleri bile kullanabilirsiniz. Kasna yakalamak için çok özel takımlar, ekipmanlar almanıza gerek yok. Bir sazlıktan bile kamış yapabilirsiniz. Yeminizi de doğadan basit bir şekilde bulabilirsiniz.

Tatlısu kefali(Akbalık) nasıl pişirilir?

Akbalık kılçıklı mıdır? Evet kılçıklı bir balıktır. Bu tür bol kılçıklı ve et kalitesi düşük balıkları pişirmeden önce tatlandırmak önemlidir. Tatlandırmak için eti marine edebilirsiniz. Kendi yöntemlerinizi kullanabilirsiniz. Marine işleminde sirkeli, limonlu, zeytin yağlı ve baharatlı sularda bekletebilirsiniz. Suda bekleme süresi 30-60 dakika arasıdır. Bu terbiye işlemi hem eti tatlandıracak hem de tavaya yapışmasını engelleyecektir. Tatlı su kefali tavada veya fırında pişirilebilir. Balıklar hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments