Ahtapot

ahtapot

Ahtapot nedir?

Ahtapotun özellikleri

Ahtapotun bilimsel adı Octopoda‘dır. Ahtapotlar deniz aleminin en kompleks donanımlarına sahip canlılarıdır. Bulundukları yerde üzerinde bulunan değişebilen pigmentler sayesinde oranın rengini kopyalayarak kamufle olurlar. Bu yüzden denizde yüzerken hareketli değilse fark etme ihtimaliniz düşüktür.

Kıyıda ise genellikle taşlık kısımlarda kamufle olur avını bekler veya taşlar arasında büyüyen midyeleri yemekle meşguldür. Derinlere giden ahtapotlar ise kumluk alanlarda bulunan midyelerin peşinde olabilir. Ahtapotlar midyeleri açabilen nadir canlılardandır. Kollarında bulunan vantuzlar ve güçlü kasları ile bu işlemi gerçekleştirir. Ahtapotun ağız kısmı iki adet gagaya benzer kemikten oluşur yiyeceğini kolları arasında bulunan gagası ile yer.

Ahtapot Avlamak Yasak Mı?

TürLatince AdıBoy/Ağırlık LimitiAlıkonulabilir MiktarZaman Yasağı
AhtapotOctopus vulgaris1 kg3 adet15 Nisan – 31 Ekim
Ahtapot Avlamak Yasak Mı? Ahtapot yasak dönemi, ağırlık limiti.

Kumluk alanlarda başarınız artacaktır. 1 kg den hafif olanlarının avlanması yasaktır ve bir kişi en fazla üç adet yakalayabilir bu sınırlar aşılırsa cezası vardır.

Ahtapot Yakalama Teknikleri, Ahtapot Nasıl Yakalanır?

Ahtapot avını taşlık alanlarda gerçekleştirmek mantıklı değildir çünkü ahtapot yakalandığı zaman bir kayaya yapışır ve sizin onu çekmeniz neredeyse imkansız hale gelir. Yem olarak sardalye veya hamsi kullanabilirsiniz.

Takım olarak. Büyük kancalı çapari veya çoğu yerde satılan canlı balık zokasını kullana bilirsiniz ahtapotun eti sağlık açısından çok faydalı olduğu kuvvet verdiği söylenir ekonomik değeri yüksektir. Pişirme işlemi şöyledir; düdüklüde 15 dk haşlanır derisi soyulur zeytin yağında soğan ve baharatlarla kızartılır. Izgarası da yapılır.

Ahtapot Yemeği Nasıl Yapılır?

Ahtapot deniz ürünleri içerisinde en kıymetlilerden biridir. Genellikle sofralarda meze olarak bulunan ahtapot, ana yemek olarak da tüketilebilir. Ancak evde ahtapot yemeği yapmak biraz zor ve uğraştırıcıdır. Çünkü ahtapotun ayıklanması ve temiz hale getirilmesi sürecinde dikkat edilmesi gereken pek çok püf noktası vardır. Ahtapot özellikle Akdeniz kıyılarında ve kıyı lokantalarında sıkça tercih edilen bir besindir. Ahtapot zaman zaman ana yemek olarak servis edilse de genellikle ana yemeklerin yanına meze olarak masaya getirilir. Yapımında pek çok ince nokta bulunan ahtapot temizlenirken oldukça dikkatli davranılmalıdır. Dikkat edilmezse sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

 Ahtapot Nasıl Temizlenir?

 Ahtapotu gıda marketlerinden temizlenmiş ve dondurulmuş paket halde almak işi oldukça kolaylaştıracaktır. Ancak isteğe bağlı olarak balıkçıdan taze ahtapot da alınabilir. Eğer taze ahtapot kullanılacak ise, satıcıdan ahtapotun temizlenmesi istenebilir. Çünkü balığın kafatasında bulunan mürekkep torbası ve iç organları işinin uzmanı kişiler tarafından iyice temizlenmelidir. Ahtapot yıkanırken kollarını bol su altında birbirlerine sürterek yıkanmalıdır. Gövdesinde bulunan dişleri keskin bir bıçak yardımıyla keserek çıkarılmalıdır. Bacaklarının arasında kalan bölümü de bıçak yardımıyla keserek ahtapotun sinir kısımları gevşetilmeli ve daha kolay pişmesi sağlanmalıdır. Ahtapot pişirildiğinde yumuşak olması için tahta tokmakla döverek etini yumuşatmalı ya da pişirmeden evvel birkaç gün derin dondurucuda bekletilmelidir. Bu işlemler uygulanmadığı takdirde ahtapotun eti ne kadar iyi pişirilse de lastik kıvamında olacaktır.

 Ahtapot Nasıl Pişirilir?

 İşe öncelikle ahtapotu sirkeli suda haşlayarak başlanır. Böylece ahtapot yumuşar. Bu aşamada arzu edilirse kollar temizlenebilir. Kolları temizlenmiş ahtapot zeytinyağı ve limon suyundan elde edilecek hafif bir sosla karışım olarak servis edilebilir. Ancak kolların ahtapotun üzerinde kalmasının hiçbir olumsuz yanı yoktur, yenebilir. Ancak kolları temizlemeden tüketilecek ise, ahtapotun haşlandıktan hemen sonra bir de ızgarada pişmesi gerekir. Yağ, pul biber ve kekikle lezzet verilen ahtapot ızgarada çok sertleştirmeden pişirilir. Tuz piştikten sonra eklenir. Vantuzlar da ayrıca sarımsak, domates ve çeşitli baharatlarla sote yapılıp başka bir nefis yemek daha elde edilebilir.

 Ahtapot Salatası Yapımı

 4 kişiliktir. 300 gram temizlenmiş, doğranmış ahtapot, 2 adet kornişon turşu, 1 adet domates, bir tutam maydanoz, bir tutam dereotu, Bir miktar tuz, 2 çorba kaşığı sirke, 1 çorba kaşığı zeytinyağı kullanarak yapılır. Ahtapot salatası yapımı yemek tarifi olarak sayılmasa da masalarda oldukça lezzetli bir meze olarak kullanılır. Temizlenmiş ahtapot, küçük küçük doğrandıktan sonra haşlama suyuyla beraber bir tencereye koyulur ve yumuşayıncaya kadar 35-40 dakika haşlanır. Kornişon turşusu küçük küçük doğranır. Domates de küp küp doğranır, maydanoz ve dereotu ince ince kıyılır, biraz tuz, sirke ve zeytin yağı ile tüm bu malzemeleri karıştırılır. Özel haşlama sosunda haşlanan ahtapotlar soğuduktan hemen sonra bu malzeme ile karıştırarak ahtapot salatası hazırlanabilir.

Denizlerde Yaşayan Ahtapotun Aklı Mı Var?

Renk değiştirebilen bir hayvan olarak sadece bukalemunun olduğunu biliyordum fakat daha yeni öğrendiğim bir bilgiye göre taklitçi ahtapot adındaki hayvan da renk değiştirebilmektedir. Hatta sadece renk değiştirmek ile kalmayıp bazı hayvanların şekline bile bürünebiliyor.
Bu balık türü ilk defa 90’lı yıllarda Endonezya’da ki balıkçılar tarafından keşfedilmiştir. Bu ahtapot kısa bir süre içinde başka bir renge bürünüp, şeklini değiştirip ortama uyum sağlayabilir ve avını o daha fark etmeden bile yakalayabilir hatta başkasının şekline bürünüp düşmanlarından kaçabilir. Bu hayvanın renk değiştirmesindeki özelliği ise Kromatofor adlı renk pigmentlerinden aldığı bilinmektedir. Toplam da 8 adet bacağı bulunmaktadır hatta bu balığın 6 tane bacağını kuma gömerek zehirli yılan taklidi yaptığı bile bilinmektedir. Taklitçi ahtapot çevresinde gördüğü hayvanları gözlemleyip onların yaptıkları hareketlerin taklidini yapabilme yeteneğine sahiptir.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments